Type: Solo
Date: 2002/03/27
Duration: 2002/04/21
Gallery: House of Art, České Budějovice, Czech Republic
Curator: Jiří Valoch
WWW: http://www.mkdcb.cz/dumumeni/cz/Vystavy/
Tlačová správa:
Dňa 27.3.2002 sa uskutoční vernisáž výstavy :“Mária Balážová, Blažej Baláž : Skrytý pôvab maľby“, Dům umění v Českých Budějoviciach. Kurátor výstavy je PhDr. Jiří Valoch.
Výstava potrvá do 21.4.2002 a koná sa v spolupráci s Ministerstvom kultury ČR, Slovenským inštitútom v Prahe a Magistrátom mesta České Budějovice. Výstavu sponzorsky podporili Nadácia – Centrum súčasného umenia Bratislava, VÚJE Trnava.
Dom umenia v Českých Budějoviciach je prestížny výstavný priestor, kde v minulom roku vystavovali medzinárodne známi umelci ako P. Kogler, G. Forg, H. Nagasawa, F. Skála, A. Šimotová, Z. Ságlová, s vyhraneným výstavným profilom, ktorý vedie kurátor Michal Škoda.
Výstava, ktorej kurátorom bude Jiří Valoch, bude pozostávať z veľkorozmerných malieb (najväčší 300 x 400 cm) Márie Balážovej z posledných troch rokov. Tento cyklus Hadia geometria, ktorý autorka rozvíja už viac rokov, môžeme zaradiť k postmodernej maľbe geometrického charakteru. Jiří Valoch použil pri zahajovaní výstavy M.Balážovej v Galérii mesta Bratislavy (Pálffyho palác) termín „nová významovosť“. Výstava bude tvorená najmä z nových prác. Pokiaľ staršie práce autorky (1994 – 1998), ktoré majú charakter maľby hard – edge boli tvorené symbolikou odvodenou z indiánskej, kresťanskej, judaistickej, orientálnej kultúry, tak najnovšie práce sa vzťahujú aj k akejsi kybernetickej realite (Hadia geometria 14 - Raketa, 1998), alebo vytvárajú alúziu na typ pseudo-oslavnej, memoriálnej architektúry (Hadia geometria 31 – Slavín 1). Taktiež v posledných prácach sa objavujú prvky symboliky odvodenej zo znakov zverokruhu, či lettrizmu (Hadia geometria 33 – Fátum). Nezanedbateľná je aj symbolika farby, do roku 1999 bol cyklus tvorený výlučne v dvoch farbách – šedej a čiernej, od roku 2000 len v červenej a čiernej. Celý cyklus má aj latentne prítomné prvky rodovosti, na čo upozornil v monografickom katalógu v roku 1997 už J. Valoch a neskôr najmä A. Šestáková, či M. Kozárová.
Blažej Baláž sa bude prezentovať maľbami, ktoré teoretici (A. Vrbanová) priradili k postkonceptuálnej maľbe. Samotnému aktu maľby predchádza totiž „akčné“ ničenie (pilníkovaním) mincí finančných mien z celého sveta. Akcia bude prezentovaná na výstave v podobe videozáznamu „Zákony rastu“, performance, 1999. Celý tento postup má tiež výstup v podobe „Zbierky“, ktorú tvorí (zatiaľ)
8 ks tabuliek s približne 250-timi typmi zničených mincí. Takto pripravený prach (piliny z mincí) prikryje farebný povrch štvorcových monochrómnych obrazov (Mandala 1 – 4), alebo text na čiernom podklade : GELD MACHT FREI, MONEYENOM, Mŕtvy umelec, dobrý umelec.
Ďalší cyklus rozvíjajúci tento princíp sa nazýva „Skrytý pôvab farby 1 – 10“. Hoci sú to všetko monochrómne maľby, nejde len o typ radikálnej abstrakcie, lebo prítomnosť akcie a výstup v podobe tabuliek nás oprávňuje pomenovať takýto spôsob prejavu ako postkonceptuálna maľba.
Novú významovú rovinu tvoria maľby ktorých povrch vytvára úplne nový opozitný prvok. Oproti neživej, dvojnásobne „mŕtvej“ hmote – piliny z kovu mincí, ju tvorí – mak. „Živé“ plody (semienka) rastliny, ktorá svojím ukotvením, pôvodom, konzumáciou percipientovi priam vnucuje ekologické, pozitivistické konotácie, obohatené snáď aj o prvky sebavymedzenia sa (identita, dedičstvo, pamäť...). Ústrednou prácou pre túto výstavu bude maľba „Makové pole“, 300 x 600 cm, 2001/2002, mak, olej na plátne. Obrovská zelená monochrómna plocha, plošná akumulácia maku na farbe.